Chaotyczny myśliciel w niezrozumiałym świecie.
Kategorie: Wszystkie | Bełkot | Dziennik | Nihongo | Paranoja | Polityka
RSS
piątek, 23 marca 2018
Systemy godzinowe

Jakiś rozkład… niskie ciśnienie atmosferyczne bardzo. Ale przynajmniej technologia trochę do przodu. Ale weekend. No i dobra.

czwartek, 22 marca 2018
Nukleatory

Jakieś przeziębienie w ogóle? Albo mnie to zimno dobija jednak. No nic. Prawie weekend.

środa, 21 marca 2018
Trakcja pozioma

Z koncentracją w pracy trochę lepiej, ale za to zjadłem za dużo w domu i jakoś czas umyka. Jednak pisanie wpisów na bloga nie jest takie proste, ha. Cóż, pracować trzeba. Po świętach urlopu wziąłem cztery dni. Jak dostanę, w sumie nie dostałem potwierdzenia jeszcze. Ale nie zapowiada się nic. Ale to w każdym razie do świąt półtora tygodnia.

wtorek, 20 marca 2018
Pszczoły ciemnej materii

Gdzie wiosna… ciśnienie niskie, koncentracja mi siada zupełnie. WaniKani słabo, w pracy produktywność nie najlepiej, chociaż jakiś postęp jest. Sekwencje ćwiczeń jako tako. Z kontrolą impulsów słabo, w przedzamówieniu zamówiłem Ni No Kuni II i BATTLETECH. Mimo że mam jeszcze mnóstwo jRPGów, i mógłbym z tym pierwszym zwłaszcza spokojnie poczekać do wyprzedaży jakiejś za rok. Albo nawet szybciej. A BATTLETECH nawet nie wiadomo dokładnie, kiedy wychodzi. No nic, niby mnie stać, nawet jeśli nie mam czasu grać w to wszystko.

poniedziałek, 19 marca 2018
Determinatory

Senność jakoś w pracy, nie ma lekko. Pogoda i w ogóle. Przynajmniej rozłożyłem zdanie z japońskiego. Jakoś tak jak to opisuję to lepiej to idzie, nawet jeśli raczej to bezwartościowe jako wpis na blogu.

Systemy mocy

Dzisiaj losowym słowem z tych, których nie mogę zapamiętać jest 強制, wymawiane きょうせい ("kyousei"), i oznacza "przymus" lub "obowiązek". Kanji oznaczają "mocny" i "system/prawo/reguła", co nie ma bezpośrednio sensu. Ale jeszcze bym to jakoś pamiętał, gdyby mi się te kanji ciągle nie myliły. Chociaż nie pamiętam, z czym mi się myli 強. Może po prostu tego nie pamiętam. Na pewno mi się myli 制 z 刺, bo wzrok mi się skupia za bardzo na prawej części. I w sumie ma podobne linie.

I to mimo, że 制 występuje w dużo większej liczbie słów, które znam albo przynajmniej powinienem znać, jak 制度 i 制服. I według słownika nie składa się w ogóle z 強. Może tutaj praktyka pisania by się przydała, bym większą uwagę zwracał, czy daszek ma ukośną linię z boku czy nie. Ale czytając może niekoniecznie.

Przykładowe zdanie: 一度習慣が身につけば、 それはわれわれに対してほとんど強制的な力を持つ。 Co prawda to bardziej przykładowe zdanie na 強制的, ale to zbliżone. Kolejne zdanie, z którego niewiele rozumiem bez spojrzenia na tłumaczenie.

一度 wydaje mi się dziwne trochę. Słownik podaje "once" jako angielski odpowiednik, i w tym przykładowym zdaniu to jest użyte w znaczeniu "od tego momentu". Co wygląda na trochę podejrzanie bezpośrednie. Przykładowym zdaniom z internetu nie zawsze można ufać, ale w sumie możliwe.

Na dodatek słownik podaje, że to jest "przysłówkowy rzeczownik", i co to w ogóle znaczy? Przekracza to moją znajomość lingwistyki. Najprawdopodobniej znaczy, że jest to rzeczownik modyfikujący czasownik bez partykuły. I internet twierdzi, że w ogóle jest taka klasa słów, które zwykle opisują czasy i ilości, i są rzeczownikami bo są modyfikowane przez przymiotniki. No dobra. W każdym razie znaczy to, że 一度 modyfikuję całą frazę, a nie tylko następny fragment.

Którym jest 習慣が, co powinienem znać. "Przyzwyczajenie", jako podmiot frazy.

Kolejnym elementem jest 身につけば, mniej więcej pamiętam, że ば jest częścią zdania warunkowego, jeśli się zorientuję, że poprzednie słowo jest czasownikiem. Co nie jest takie oczywiste, bo po pierwsze jest zapisana część kaną. Ale na dodatek są dwa podobne, ale trochę różne słowa, które w formie słownikowej są: 身につける i 身につく. I teraz trzeba pamiętać, jak konstrukcja z ば modyfikuje czasownik. Nawet jeśli się zna te dwa słowa, których nie znam.

Według internetu dla czasowników końcówka zmienia się na głoskę z końcówką 'e' przed doklejeniem ば. Co nie jest takie oczywiste, bo czasem końcówkę się odcina i zastępuje, i wtedy by pasowało pierwsze słowo. Chyba, może źle pamiętam. Ale któraś forma tak ma. Jak się już wie, że się modyfikuje, bo się wie, że pierwsze słowo byłoby 身につければ, więc to musi być drugie, 身につく->身につけ+ば.

W każdym razie to oznacza, "jeżeli się przyzwyczai". I pierwsza część zdania warunkowego jest.

W drugiej części opisującej konsekwencję na początku ciąg kany, w czym mam największe zwykle problemy w dzieleniu na jednostki. Ale tutaj wygląda potencjalnie jasno. それは to… i sprawdziłem w słowniku, i znaczy albo "to jest" albo "bardzo", czego drugiego nie pamiętałem. W tym przypadku chyba "bardzo".

われわれ znaczy "my", co wiedziałem, ale nie do końca mi pasowało do kontekstu. Ale w sumie w tłumaczeniu jest, więc tak jest. Oznaczone partykułą に, czyli niebezpośrednie orzeczenie czy jak mu tam. Ale nie do końca, bo słownik twierdzi, że に対して jako całość jest stałym wyrażeniem oznaczającym "w stronę". Albo "w kontraście do". Czyli tak naprawdę nic nie znaczy. W każdym razie nie pamiętam, żebym się z tym spotkał wcześniej. I czego ja się uczę tyle czasu?

Przynajmniej ほとんど pamiętam. Znaczy "praktycznie/naprawdę". Albo "prawie". Kontekst. Dalej główne słowo tego wpisu 強制的, które jest przymiotnikiem typu, w którym な wiąże je z modyfikowanym słowem, którym jest 力, czyli "siła/moc", to akurat pamiętam. Nie wiem jaki ma sens "przymusowa moc", ale tłumaczenie angielskie też tak ma, więc cóż.

Końcówka jest jasna, お czyli poprzedzający rzeczownik jest orzeczeniem frazy, bezpośrednim tym razem, i 持つ, czyli trzymać w podstawowej formie.

I znowu prawie godzina minęła na rozkład jednego zdania, i połowę słów musiałem sprawdzić w słowniku. I jeden element gramatyki. Cóż, języki są trudne, a Japoński to już w ogóle, zwłaszcza dla ludzi z Europy.

niedziela, 18 marca 2018
Konstrukcje blokowe

Dzisiaj nadal jakoś dziwnie. W końcu nic nie napisałem na blog nawet. Ale za to od zeszłego tygodnia jakoś schudłem siedemset gramów. Jeszcze ze cztery-pięć kilo i przejdę do utrzymywania wagi, co podobno jest nawet trudniejsze.

sobota, 17 marca 2018
Zgięcia krzywych

Zimno. Nie wychodziłem nawet z domu, ale jakoś słabo z koncentracją. Nawet nie chciało mi się nic pisać. Ani uczyć. Może wcześniej spać pójdę i tyle.

piątek, 16 marca 2018
Generator tunelowy

Śnieg naprawdę. I to jak, aż w parę godzin zaczął się trzymać na ziemi. Jakoś do domu niby wróciłem. Ale jakoś mnie te gwałtowne zmiany pogody rozbijają.

czwartek, 15 marca 2018
Setkowanie tuneli

Jakoś zmiana pogody koncentrację mi rozbija. I jeszcze za późno spać. Weekend prawie niby. Tym razem raczej nie pobiegam. Cóż.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 447
Archiwum
O autorze

Ramarren jabber:ramarren@jabster.pl

.